Pielęgnacja butów EMU – to takie proste!

2023-03-10

Buty marki EMU Australia od wielu lat biją rekordy popularności na całym świecie. Użytkowniczki cenią je przede wszystkim za wygodę i komfort oraz ciepło, jakie mogą zapewnić nawet w najchłodniejsze dni zimowej pory. Jednak z uwagi na fakt, że standardowo produkowane są z owczej skóry wyprawianej w sposób przypominający skórę stosowaną do wytwarzania kożuchów, wymagają znacznie większej dbałości i regularnych czynności pielęgnacyjnych, niż modele obuwia, które występują w skórze licowej. Jak dbać o buty EMU, jak i czym je czyścić oraz, jak impregnować buty EMU i czym należy to zrobić? Aby się tego dowiedzieć, koniecznie czytaj dalej!

Jak dbać o buty EMU?

Jeśli chcesz w pełni wydobyć największe walory butów EMU, warto poświęcić na ich pielęgnację więcej czasu. Należy nie tylko regularnie czyścić obuwie, lecz przede wszystkim, jeszcze zanim zaczniesz nosić EMU, trzeba zaimpregnować je we właściwy sposób. Buty EMU, które nie były poddane impregnacji, znacznie łatwiej wchłaniają wodę i są podatne na uszkodzenia, dlatego warto to zrobić. O buty australijskiego producenta należy zadbać również od środka. Aby uniknąć przykrych zapachów, warto stosować na przykład przeciwbakteryjne wkładki z jonami srebra. Pamiętaj, że żaden model EMU nie może być prany w pralce.

Jak wyczyścić buty EMU?

Czasami zdarza się, że nawet przy zachowywaniu największej ostrożności, buty zostaną poważnie zabrudzone – przejeżdżający samochód ochlapie je błotem spod kół lub droga, którą będziesz przemierzać, nie będzie sprzyjała zachowaniu nieskazitelnej czystości obuwia. Wówczas pojawia się pytanie: jak wyczyścić buty EMU? Przede wszystkim powinnaś pamiętać, że podczas czyszczenia trzeba zachować najwyższą delikatność. Buty wykonane z owczej skóry są niezwykle podatne na powstawanie wszelkich zarysowań, a przez swoją miękką strukturę – na głębsze uszkodzenia.

Czym wyczyścić buty EMU?

W celu wstępnego wyczyszczenia butów EMU warto użyć miękkiej szczoteczki przeznaczonej do pielęgnacji obuwia. Należy jednak robić to wówczas, gdy są suche. Delikatne włosie szczoteczki pozwoli lekko rozkruszyć zabrudzenia – na przykład powstałe w wyniku zabłocenia – a to zapobiegnie rozsmarowywaniu ich na większej powierzchni buta. Można w tym celu wykorzystać papierową taśmę malarską, która będzie delikatniejsza, ale równie skutecznie zbierze drobinki pyłu. W dalszej kolejności przydatne będą gąbeczki oraz odpowiednie preparaty, które umożliwią dokładne oczyszczenie butów z pozostałości po zabrudzeniach usuniętych przy pomocy szczotki. Czym wyczyścić EMU? W sklepie Midiamo dostępne są kompletne zestawy do pielęgnacji butów EMU Australia – Care Kit. Znajdziesz tam również specjalne „gumki” przeznaczone do usuwania zabrudzeń z obuwia zamszowego.

Czym impregnować EMU?

Do impregnacji butów EMU należy stosować specjalnie przeznaczone do tego celu preparaty. Wprawdzie istnieje metoda zabezpieczania butów z pomocą wazeliny, która po wtarciu w powierzchnię buta, wypełnia naturalne zagłębienia w skórze i uniemożliwia wsiąkanie wody, jednak to rozwiązanie jest doraźne. Po niedługim czasie użytkowania buty z powrotem będą narażone na absorpcję wody, dlatego warto sięgnąć po specjalne środki. Profesjonalne preparaty przeznaczone do impregnacji butów ze skóry owczej, takich jak EMU, nie tylko zapobiegają wchłanianiu wilgoci z otoczenia, ale również zmniejszają przyczepność zabrudzeń oraz pozwalają łatwiej je usuwać.

Jak impregnować buty EMU?

Preparat przeznaczony do impregnacji należy nałożyć zgodnie z zaleceniami producenta, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni owczej skóry. W przypadku środków w sprayu, impregnację przeprowadzaj w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz, z zachowaniem odpowiedniej odległości rozpylacza od buta. Oprócz impregnacji warto stosować specjalne odżywki do obuwia wykonanego z owczej skóry. Dzięki odpowiednim preparatom buty mogą pozostać w nienagannej kondycji przez wiele kolejnych sezonów. Niezbędne jest ponadto prawidłowe przechowywanie obuwia – zarówno w okresach użytkowania, jak i pomiędzy nimi. Buty najlepiej trzymać osobno, w woreczkach wykonanych z włókniny, które zatrzymują kurz, a jednocześnie umożliwiają swobodny dostęp powietrza. Buty EMU wymagają umiejętnej pielęgnacji, jednak korzyści wynikające z ich użytkowania sprawiają, że zdecydowanie warto je mieć w swojej garderobie.

pixel